Bebeğini Çöpe Atan Kadın Yargılanıyor: Savunması Kan Dondurdu

Olay, 2 Kasım 2023 tarihinde Kastamonu il merkezi Kuzeykent Mahallesi Karadut Sokak üzerinde meydana geldi. Vatandaşlar tarafından çöp konteynerinin yanında çöp poşetine sarılı şekilde bebek bulunmuştu. Sağlık ekipleri tarafından Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata döndürülmüştü.

Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü, çöpte bulunan bebeğin annesinin Cansu Ç. olduğu tespit etmiş, ailesinden habersiz tuvalette doğum yaptığı belirlenen Cansu Ç. tutuklanmıştı. Tedavisinin ardından bebek sağlığına kavuştu.

Bebeği Çöpe Atan Anne Yargılanıyor

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde, Cansu Ç. (18) hakkında “kendini savunamayacak yakın akrabayı öldürme” suçlamasıyla açılan dava görülmeye başlandı. Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katılan Cansu Ç. savunma yaptı.

‘Bebeği Zihinsel Engelli Babama Çöpmüş Gibi Verdim’

Hamile olduğunu ailesinden sakladığını söyleyen Cansu Ç., “Çocuğum ölü doğdu sandım. Doğduğunda 10 dakika başında bekledim. Hiç hareket etmedi. Hamile olduğumu ailem fark etmedi. Karnım çok az şişmişti. Tuvalette doğum yaptım. Benim adet dönemlerim ağrılı geçiyordu, bu sebeple doğum yaparken bağırmadım. Babam zihinsel engelli, çocuğu çöp poşetine koydum ve ona verdim. Poşetin ağzı açıktı, babam dışarı çıkınca poşetin ağzını kapatmış olabilir. Doğum yaparken üstüm kan oldu. Üzerimi çıkartıp çocuğu da üzerimdeki kıyafetlere sardım ve babama verdim. Baba, ‘evde çöpler vardı’ diyerek, bunları çöpe at dedim, o da gidip çöpe attı.” dedi.

‘İnternette Doğum Videoları İzleyerek Yaptım’

İnternetten doğum videoları izleyerek doğum yaptığını kaydeden sanık, “Canlı doğsaydı, aileme söyleyecektim. Annem doğan çocuğu görseydi o sırada bir şey yapacaklarını düşündüm. O sırada Ercan ile nişanlıydım. Fakat çocuk Kenan’dandı. Kenan’ı arayıp düşük yaptığımı söyledim. Çocuğun doğduğunu söylemedim. Bana baskı yapıp hakaret ediyordu. Ben, Kenan ile tanıştığımda daha 14 yaşındaydım. Çocuğu aldırmak istedi. Ben izin vermedim. Ercan ile hemen evlenip çocuğumu sağlıklı bir şekilde büyütmek istedim. Dışarıdan yargılanmak istiyorum. Tahliyemi istiyorum. Her şey için çok pişmanım. Çocuğumu çok seviyorum. Onu görmek istiyorum.” diye konuştu.

‘Bana Çocuğun Düştüğünü Söyledi’

Duruşmada tanık olarak dinlenen çocuğun babası Kenan G. (40) ise, “Azdavay’da 2022 yılında tanıştık. Geçen yıl nisan ayının başında Cansu’nun hamile olduğunu öğrendim. Geçen yıl temmuz ayında bir kavga sonucu ben cezaevine girdim. 2 ay cezaevinde kaldım. Sonra çocuğun düştüğünü söyledi. Ondan sonra bir daha da görüşmemiz olmadı. Bana, ‘Sen olmasan da ben bu çocuğu büyütürüm.’ dedi. Cansu’nun bilinçli bir şekilde çocuğu çöpe bıraktığını düşünmüyorum. Ailesinden korkmuş olabilir, bana çocuğun ölü doğduğunu ve panikle çöpe attığını söyledi.” şeklinde konuştu.

‘Cansu Genellikle Bol Giyinirdi Hamileliği Fark Edilmedi’

Cansu Ç.’nin eski nişanlısı olan ve duruşmada tanık olarak dinlenen Ercan K., “Geçen yıl nisan ayında nişanlandık. O tarihte Cansu Ç. hamileymiş. Benim, doğum aşamasından haberim olmadı. Genellikle bol kıyafetler giyiyordu, hamileliği belli olmuyordu. Ben Allah’ın emriyle gidip istettim. Başka biriyle ilişkisi olduğunu bilseydim istetmezdim. Düğünümüzü erkene çekmek için aileleri ikna etmeye çalışıyordum. Benim Cansu’nun hamileliğinden ya da çocuktan hiç haberim olmadı.” dedi.

Duruşmada Cansu Ç.’nin annesi Halime Ç., tanıklıktan çekildi. Mahkeme heyeti, Cansu Ç.’nin tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşmayı ileri bir tarihe ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir